۲۳ دی

رادیو تراپی حین عمل

رادیو تراپی حین عمل

یکی از روش های سرطان سینه ، رادیو تراپی یا پرتو درمانی می باشد که در آن پرتوهایی که به منظور عکس برداری از نقاطی همانند قفسه ی پستان یا استخوان به کار می روند ، مورد استفاده قرار می گیرند . در رادیو تراپی حین عمل انواع پر قدرت این اشعه ها جهت از بین بردن سلول های سرطانی و مشکوک به کار برده می شود .
در جریان پروتو درمانی ، اشعه به صورت همزمان به سلول های سالم و سرطانی تابش پیدا می کند ، ولی سلول های سالم سریع تر می توانند بهبود پیدا کنند . بالعکس ، سلول های سرطانی نیز نسبت یه این پرتو ها حساس تر می باشند و به طور کامل تحت تاثیر اثر تخریبی آن ها قرار گرفته و از بین می روند . لذا به این ترتیب امکان دارد در کنار تاثیر اشعه در نسج های سالم ، عوارضی مثل التهاب ، قرمزی و درد در قسمت های تحت درمان ایجاد شوند که البته قابل کنترل و گذرا می باشند .

رادیو تراپی حین عمل

رادیوتراپی در چه مواردی انجام می شود ؟

مقصود از انجام رادیوتراپی از بین بردن سلول های سرطانی ای می باشد که امکان دارد بعد از جراحی ، در سینه باقی بمانند . لذا بعد از برداشتن تومور یا جراحی قسمتی از پستان رادیو تراپی انجام می شود تا سلول های سرطانی که در سینه باقی مانده اند نیز کشته شوند و از این موضوع اطمینان حاصل شود .
در ضمن ممکن است در زمان جراحی ماستوکتومی ( برداشت کامل پستان ) پزشک معالج انجام رادیو تراپی را توصیه نکند .

دکتر محمد هادیزاده  فوق تخصص جراحی سینه

( سرطان پستان ،  عمل لیف سینه ، پروتز سینه )

دکتر محمد هادیزاده

درباره نویسنده

لیفت سینه | پروتز سینه | لیپوماتیک
دکتر محمد هادیزاده فوق تخصص جراحی زیبایی ترمیمی و بیماری های پستان | اولین فوق تخصصی جراحی های بیماری های پستان از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی | انجام اعمال جراحی لیفت سینه ، پروتز سینه ، لاغری و پیکرتراشی و...

پاسخ

13 − 12 =