۰۸ دی

انواع پروتز سینه

انواع پروتز سینه

انواع مختلفی از پروتز سینه بر اساس جنس و مواد پر کننده ، اندازه ، شکل و میزان برجستگی وجود دارد که بنابر نظر جراح و با توجه به نیاز ها و خواسته های بیمار یکی از انواع پروتز سینه انتخاب می شود .

انواع پروتز سینه

پروتز های سینه از نظر مواد پرکننده به دو نوع نقسیم می شوند :

پروتز های سالینی ( آب نمکی ) : این پروتز ها دارای جدار سیلیکونی غیر قابل نفوذ می باشند و مواد پر کننده ی آن ها نیز آب نمک استریل است. در صورتی که این پروتز ها پاره شوند ، خالی شده و مواد موجود در آن ها جذب شده و توسط بدن حل می گردد . این پروتز ها در مقایسه با نوع سیلیکونی سفت تر هستند .

پروتز های سیلیکونی : مواد پر کننده ی این پروتز ها ژل سیلیکون می باشد و انواع مختلفی از ژل سیلیکون با درجات تراکم و چسبندگی مختلف در آن به کار رفته است . وقتی که این پروتز ها را لمس می کنیم به بافت طبیعی پستان شباهت دارند . در صورتی که پوسته ی آن ها دچار آسیب شود ممکن است ژل موجود در آن ها در داخل پوسته پروتز باقی بماند و یا از آن خارج شده و به فضایی که پروتز در آن قرار گرفته وارد شود .

انواع پروتز سینه براساس شکل :

 پروتز های سینه با شکل ثابت :

از این جهت این پروتز ها با این عنوان نامیده شده اند که حتی اگر پوسته پروتز سینه پاره شود هم شکل خود را حفظ می کنند .تراکم ژل سیلیکون در این نوع پروتز های سیلیکونی به طور معمول بالاتر است و از پروتز های قدیمی سفت تر اند . احتمال آسیب دیدن و پاره شدن آن ها کمتر می باشد .این پروتز ها معمولا در بدن شکل دار هستند و به جای اینکه گرد باشند دارای برجستگی بالاتری در قسمت پایینی پروتز می باشند .

پروتز سینه با شکل گرد :

این گونه پروتز ها به دلیل شکلشان نسبت به پروتز های ثابت سینه های توپر تری ایجاد می کنند. به دلیل اینکه این نوع پروتز ها در همه جهات دارای سایز و شکل یکسانی هستند نگرانی خاصی در مورد چرخش آن ها وجود ندارد .

انواع پروتز سینه از لحاظ نوع سطح پروتز :

بر اساس نوع سطح پروتز ، مدل های متفاوتی وجود دارد ، که پروتز سینه با سطح صاف و زبر از اصلی ترین انواع آن می باشند .

پروتز سینه با سطح زبر :

این نوع پروتز به دلیل داشت سطح زبر خود ، منجر می گردد تا با گذشت زمان ، سطح پروتز در اطراف خود اسکار و بافت داشته باشد و در نتیجه ، پروتز سینه حرکت در محدوده خود کمتری داشته باشد .

پروتز سینه با سطح صاف :

زمانی که سطح این پروتز را لمس می کنید ، کاملاً صاف است و  در محلی که قرار می گیرد ، با حرکتی که  موقع تحرک فرد خواهد داشت ، موجب می گردد تا احساس طبیعی را در وی ایجاد کند .

لازم به تذکر است که این نوع پروتز ایراداتی هم دارد ، از جمله اینکه امکان دارد ، چین خوردگی در آن ها قابل رویت باشد و دیگر آن که با توجه به این موضوع که در صورت ورود جسم خارجی ( مانند پروتز سینه ) به داخل بدن ، یک لایه از بافت فیبروز ، به طور طبیعی بدن به دور جسم خارجی تشکیل می دهد ، که به آن در اصطلاح کپسول گفته می شود ، در پروتز با سطح صاف احتمال انقباض این کپسول ها بیشتر است که در نهایت ممکن است باعث بدفرمی در سینه بشود .

دکتر محمد هادیزاده  فوق تخصص جراحی سینه

دکتر محمد هادیزاده

درباره نویسنده

لیفت سینه | پروتز سینه | لیپوماتیک
دکتر محمد هادیزاده فوق تخصص جراحی زیبایی ترمیمی و بیماری های پستان | اولین فوق تخصصی جراحی های بیماری های پستان از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی | انجام اعمال جراحی لیفت سینه ، پروتز سینه ، لاغری و پیکرتراشی و...

پاسخ

17 − 2 =