۲۰ دی

انواع سرطان سینه

انواع سرطان سینه

اساسا سینه ی زن متشکل از سه نوع لفناوی ، لوبول و استروما می باشد . مجراهای لنفاوی کانال هایی هستند که شیر را به سمت نوک سینه هدایت می کنند . استروما بافتی می باشد که در برگیرنده ی بافت چربی و بافت پیوندی است و لوبول ها نیز غدد تولید کننده ی شیر هستند . سرطان های سینه به دو دسته ی تهاجمی و سرطان هایی که انتشار پیدا نکرده اند تقسیم بندی می شوند . در این مقاله به بررسی موضوع ” انواع سرطان سینه ” میپردازیم .
انواع سرطان سینه می توان سرطان سینه را بر اساس نوع بافت منشا تقسیم بندی نیز نمود . تورم سرطانی به این معنی می باشد که سرطان در بافت پوششی شروع شده است .
سرطان سارکوما نوعی از سرطان است که درون بافت پیوندی ایجاد می شود و از بافت پیوندی در سینه یا بافت های پیوندی دیگر پدیدار می شوند .

مبنای دیگر برای تقسیم بندی انواع سرطان سینه :

سرطان های خوش خیم
سرطان های متاستازی
اکثر سرطان هایی که شناخته شده اند جزو سرطان های خوش خیم می باشند . در سرطان های خوش خیم که اغلب بی خطر اند تومور نمی تواند جابجا شود و در جای خود ثابت است و می توان با عمل جراحی آن را برداشت .
سرطان های سینه ی متاستازی دارای انواع زیادی می باشند و به دو دسته ی منتشر نشده و تهاجمی دسته بندی می شوند . سرطان مجاری لنفی در ناحیه ، نوع ماژور سرطان سینه می باشد . سایر انواع سرطان سینه عبارت اند از سرطان لوبول در ناحیه و تورم سرطانی ماژور و تورم سرطانی تهاجمی مجازی لنفی . تورم سرطانی در محل سرطان لنفی یا تورم سرطانی داخل مجاری لنفی ، شایع ترین نوع تورم سرطانی غیر تهاجمی محسوب می شود . این نوع سرطان سینه با این عامل مشخص می گردد که تومور درون مجرای لنفاوی قرار دارد و منتشر نشده است .
انواع دیگر مینور سرطان های سینه شامل : سرطان سینه التهابی ، سرطان مغزی نخاعی ، تورم سرطانی متاپلاستیک ، تورم مختلط ، تومور های سرطانی موکینوز ، تورم سرطانی لوله ای شکل ، تورم سرطانی برآمدگی مانند و غیره .

دکتر محمد هادیزاده  فوق تخصص جراحی سینه

( سرطان پستان ،  عمل لیف سینه ، پروتز سینه )

دکتر محمد هادیزاده

درباره نویسنده

لیفت سینه | پروتز سینه | لیپوماتیک
دکتر محمد هادیزاده فوق تخصص جراحی زیبایی ترمیمی و بیماری های پستان | اولین فوق تخصصی جراحی های بیماری های پستان از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی | انجام اعمال جراحی لیفت سینه ، پروتز سینه ، لاغری و پیکرتراشی و...

پاسخ

15 − شش =